Mik lehetnek a túlevés okai, mit tehetsz ellene?


Ismerős az a helyzet, amikor nem tudod megállni, hogy még többet egyél az előtted lévő ételekből, annak ellenére, hogy már tele vagy? Ilyenkor csak a szemed kívánja az ételt és a utána kellemetlen teltségérzetet, és akár emésztési problémákat tapasztalsz.

A cikkben a túlevés okairól lesz szó és ezek megoldására keressük a választ.


1. Nem hagyod abba az evést, amikor már tele vagy

Sokunk azt tanulta gyerekkorában, hogy addig nem állhatunk fel az asztaltól, amíg a tányérunkon étel van. Felnőtt korban ez az egyik ok, ami miatt túlesszük magunkat.
Valójában akkor kellene abbahagyni az evést, amikor még nem érezzük magunkat teljesen tele, csak majdnem. Ugyanis az agy később észleli a telítettséget.

2. Túl nagyok a tányérjaid



Egy túlméretezett tányéron a nagy adag étel is kevésnek tűnik és ezzel becsapod magad. Használj kisebb tányérokat!

3. Kihagysz egy étkezést

Ha a nap során kimarad egy étkezésed, jóval éhesebb leszel mire ismét táplálékhoz jutsz és ilyenkor hajlamosak vagyunk a szükséges többszörösét megenni.

4. A képernyő előtt eszel



Amikor arra figyelsz, amit a TV-ben vagy a laptopodon látsz és nem az evéssel vagy elfoglalva, hajlamos vagy többet enni a kelleténél.

5. Túl gyorsan eszel

Ahogy az első pontban említettem, az agynak időre van szüksége, hogy a gyomor telítettségét észlelje. Ezért ha túl gyorsan eszel, sokkal inkább valószínű, hogy túleszed magad.

6. Összekevered az éhséget a szomjúsággal



Sokan azért érzik magukat éhesnek az étlezések között, mert túl keveset isznak és a szomjúságérzetet keverik az éhségérzettel. Ha hirtelen megéhezel, igyál meg egy nagy pohár vizet és ha 20 perc múlva is éhes vagy, akkor egyél. Ellenkező esetben csak folyadékra volt szükséged.
Jó ötlet az étkezések előtt is vizet inni, hiszen így hamarabb elérjük a teltségérzetet.

7. Úgy gondolod, edzés után bármit megehetsz


Tény, hogy az edzéssel sok energiát lehet elégetni és edzés után minden tápanyag jobban hasznosul, de ez nem jelenti azt, hogy bármit és bármennyit ehetsz utána. Egy óra keményebb edzéssel átlagosan 500-600 kcalt égetsz el, amit elég könnyű egy étkezéssel bevinni. A helytelen táplálkozást nem tudod edzéssel kompenzálni.

Végül néhány ötlet a túlevés elkerülésére – párat már említettem közülük korábban:


1. Egyél kisebb tálakból és tányérokról!
2. Ha éhes vagy, először igyál meg egy pohár vizet!
3. Ne hagyj ki étkezéseket!
4. Egyél lassan, rágj meg jól minden falatot!
5. Ha magadnak készíted az ételeket, mindig csak annyit főzz meg / vigyél magaddal, amennyi aznap belefér az étrendedbe!
6. Egyél sok zöldséget és egyéb rostban dús ételeket! A zöldségek kevés kalóriát tartalmaznak. így nagy mennyiséget megehetsz, anélkül, hogy felesleges tápanyagokat vinnél be, rosttartalmuknak köszönhetően pedig jól telítenek.
7. Fogyassz egészséges zsírokat! A zsír lassítja a tápanyagok felszívódását, így később fogsz megéhezni, ha az étkezéseid tartalmaznak pl. olajos magvakat, hidegen sajtolt olajakat, tengeri halakat, vagy avokádót.
8. Legyen fehérjében gazdag az étrended!


A cikk a Peak Girls oldalára készült.


.    .    .    .    .    .    .    .    .    .

Még több hasznos tudnivalót találsz az e-bookomban:


Több, mint 60 oldalas tudásanyag az egészséges, tartós fogyás alapjairól. Hogyan kell étrendet tervezni? Milyen edzéssel érhetsz célt leghamarabb? Tények, tévhitek, mítoszok a fitnesz iparból.

LETÖLTÉS + RÉSZLETEK

.    .    .    .    .    .    .    .    .    .

Ha bármi kérdésed vagy hozzáfűzni valód van a témához, vagy segítségre van szükséged edzés/étrend terén várlak a Facebook csoportomban. :)